was successfully added to your cart.
Uncategorized

Price Comparison: Case Lot Sales vs. Costco, Sam's Club and Walmart

By July 27, 2012 No Comments

It’s that time of year again when I compare prices at the fall Utah case lot sales and Costco, Sam’s Club, Walmart, LDS Home Storage and a few food storage companies. So the results are in, and you can get some great deals at all of the above stores on specific items. Understand that I don’t compare everything, and there will be some errors. But below is what I consider the best deals for this season’s (starting July 31) case lot sales at Maceys, Dick’s and Fresh Market. To see individual prices, check out my pdf spreadsheet Prices as of July 2012.

Fall 2012 Utah Case Lot Price Comparison.pdf

(Note: This is the last year I am making the price comparison because it is too time consuming. So you may want to print the pdf above for future reference.)

Case Lot Sales – Maceys, Dick’s and Fresh Market
WF Beans 15 oz. various .50
WF Chile with Beans 15 oz. various .88
WF Juice, Apple or Cider 64 oz. (Maceys) $1.49 
WF Ketchup 20 or 24 oz. .99
WF Olives, medium or large, 6 oz. .99
Morning Moo’s milk alternative, #10 $10.49
Country Fresh Milk, Instant Nonfat Dry #10 (Maceys) $7.99
WF Vegetable oil 128 oz. (Maceys) $5.99
WF Peanut butter 28 oz. $3.69
WF Applesauce 15 oz. .69
AF Banana slices, dried #10 (Maceys) $7.49
WF Mandarin oranges 11 oz. (Maceys) .39
ShurSaving Peaches or Pears 29 oz. .99
Peaches, Pears, Fruit Cocktail, etc. 15 oz. .79
Festival Pineapple 20 oz. (Dick’s, Fr. M) .79
WF Pineapple 20 oz. (Maceys) .99
AF Oats 50 lb. bag (Maceys) $22.99
AF Oats, Reg. or Quick Rolled 23 lb. pail (Maceys) $20.99
WF Oatmeal packets 10 ct. (Maceys) $1.49
AF Wheat, Hard White or Red, 50 lb. bag (Maceys) $14.99
WF Luncheon meat 12 oz. (Maceys) $1.79
WF Beef stew 24 oz. (Dick’s, Fr. M) $2.00
WF Tuna 5 oz. .59
Dough enhancer 15 oz. (Maceys) $2.29
Bisquick 40 oz. (Maceys) $2.98
WF Cake mixes .99
WF Macaroni & Cheese .33
WF Pasta, mac, spag, spag. thin 3 lb. (Maceys) $2.49
Maruchan Instant lunch (Dick’s, Fr. M) .25
Nissin Ramen soup (Dick’s, Fr. M) .25
Campbell’s Spaghettios 26 oz. (Maceys) .79
Campbell’s Spaghettios 15 oz. (Maceys) .79
WF Broth, chicken or beef 14.5 oz. .50
WF Cream of chicken or mushroom soup (Maceys) .49
WF Chicken noodle soup .49
WF tomato soup (Maceys) .49
Campbell’s tomato soup (Maceys & FM) .59
WF Honey 5 lb. $10.99
WF Pancake Syrup 128 oz. $5.99
WF Grape Jelly 32 oz. $1.50
ShurSaving Sugar 4 lb. (Dick’s & FM) $1.88 
WF Brown sugar 2 lb. (Maceys) $1.19 
WF Powdered sugar 2 lb. (Maceys) $1.19
WF Tomato paste 6 oz. (Maceys) .44
WF Tomatoes, diced, stewed, whole, etc. 14.5 oz. .50
WF Corn, green beans 15 oz. .50
WF Green Chiles diced or whole 4 oz. .50
WF Mushrooms 4 oz. .50

Costco or Sam’s Club – everyday prices
Water, bottled 16.9 oz. $3.68 (Costco)
Jif Peanut butter 40 $4.99 (Sam’s)
Olive oil, 68 oz. (Sam’s) $9.40
B&S Cooking Spray 16 oz. (Sam’s) $2.94
B&S Flour 50 lb. (Sam’s) $11.82 
B&S Flour 25 lb.  (Sam’s) $6.13
Harvest Flour 25 lb. (Costco)$6.39 
Riceland 50 lb. bag (Sam’s) $15.87
Riceland 50 lb. bag (Sam’s) $8.59
LRM Wheat, Hard White 45lb. pail (Costco) $17.35
Kirkland Chicken breast 12.5 oz. (Costco) $1.83
MM Chicken breast 13 oz. (Sam’s) $2.00
Albacore tuna 7 oz. (Costco) $1.62
Argo Baking powder 3.75 lb. (Sam’s) $5.78
Red Star Yeast  instant (Costco) $2.00
Krusteaz Pancake mix 10 lbs. (Sam’s) $6.25
Krusteaz Pancake mix 10 lbs. (Costco) $6.39
HE Instant Mashed Potatoes 7 lb. (Costco) $9.99
Mrs. Buttersworth’s Pancake syrup  64 oz. (Sam’s) $3.27
Mrs. Buttersworth’s Pancake syrup  64 oz. (Costco) $3.35

Walmart – everyday prices
Van Camp’s Pork N’ Beans 15 oz. .50
GV Juice, Tomato 46 oz. $1.42
GV Water, bottled 16.9 oz. $3.68
Morning Moo’s milk alternative #10 $10.55
GV Canola oil 48 oz. $2.58
Crisco Shortening 3 lb. $4.98
GV Baking powder 8.10 oz. $1.24
GV Baking soda 1 lb. .68
GV Salt 1.62 lb. .44
Bisquick 40 oz. $2.98
GV Tomato paste 6 oz. .44
Hunt’s pasta sauce 26.5 oz. .98

LDS Home Storage Centers – everyday prices, can your own
Black beans, dry 25# bag $16.80
Pinto beans, dry 25# bag $18.55
White beans, dry 25# bag $16.00
Milk, Nonfat Dry 25# bag 
Oats 25# bag
Black beans, dry 5.5 lb. #10 can $4.55
Pinto beans, dry 5.2 lb. #10 can $4.70
Refried beans, dry 2.4 lb. #10 can $4.30
White beans, dry 5.3 lb. #10 can $4.25
Cocoa drink mix 5.8 lb. #10 can $9.90
Drink Mix, Fruit 6.1 lb. #10 can $8.50
Milk, Nonfat Dry 4.1 #10 can $8.60
Apple Slices, dried 1 lb. #10 can $5.70
Flour 4.8 lb. #10 can $3.40
Oats, Reg. 2.7 lb. #10 can $2.50
Rice, White 5.7 lb. #10 $3.85
Wheat, Hard Red or White 5.8 #10 $3.50
Onions, dry #10 can 2.4 lb.
Pasta, Spaghetti 4.3 lb. #10 can $4.95
Macaroni #10 can 3.4 lb. #10 can $4.30
Potato flakes 1.8 lb. #10 can $3.25
Sugar 6.1 lb. #10 can $4.50
Carrots, dry 2.8 lb. #10 $8.30

Alpine Food Storage – Utah prices
Kidney beans dry 4.75 lb. #10 can $8.75
Whole Eggs, powder, #10 can

Emergency Essentials – Utah prices
Small Red beans dry 5.38 lb. #10 can $10.95
Lentils dry 5.38 #10 can $6.99
Scrambled eggs, powder 2.88 lb. #10 can $21.50
Honey, 60 lb. $149.95
(Note: I will revise EE when I get the August catalog)