Below is an idea of what ingredients you may want to gather for your 3-month food storage breakfasts menus. It’s perfectly fine to have a mix of short-term and long-term food storage in your 3-month food storage supply. In fact, it will be cheaper if you do.
It’s okay if you don’t eat what you see below every day. What’s most important is you store foods you DO eat now, or perhaps WILL eat if you had nothing else to eat.
My list assumes you include some of the items you can buy at an LDS Home Storage Center, but it’s only an example. Shop where you want. Buy what works for your family.
The amounts are for 2 people. Each week they would have these meals:
- oatmeal for 3 meals,
- cold cereal and fruit for 1 meal,
- pancakes and dried apples for 2 meals and
- waffles and dried strawberries for 1 meal
MENU AND PRICES FOR 2 PEOPLE FOR 3 MONTHS
Oatmeal – 72 servings
3 LDS Quick Oats cans = $11.25
3 (28 oz.) LDS Non-fat Dry Milk pouches = $12.00
1 (32 oz.) Raisin bag = $7.00
1 (2 lbs.) Brown Sugar Bag = $1.00
1 Cinnamon jar = $1.00
Total: $33.25
Cold Cereal & Fruit – 24 servings
2 boxes Breakfast Cereal = $6.00
1 (28 oz.) LDS Non-fat Dry Milk pouch = $4.00
12 cans Peaches or Pears = $9.00
Total: $19.00
Pancakes – 48 servings
1 1/2 (4 lb.) LDS Pancake mix pouches = $6.00
24 Applesauce cups = $7.68
2 (28 oz.) LDS Non-fat Dry Milk pouches = $8.00
2 (48 oz.) Canola Oil bottle = $4.00
1.5 LDS Dried Apple cans = $16.88
Total: $42.56
Waffles – 24 servings
1 (4 lb.) LDS Pancake mix pouch = $4.00
12 (4 oz. ) Applesauce cups = $7.68
2 (48 oz.) Canola Oil bottles $2.00 ea. = $4.00
2 lbs. Dried Strawberries (home dried) = $4.00
1 (48 oz.) Pancake Syrup bottle = $1.35
Total: $21.03
3 LDS Quick Oats cans = $11.25
3 (28 oz.) LDS Non-fat Dry Milk pouches = $12.00
1 (32 oz.) Raisin bag = $7.00
1 (2 lbs.) Brown Sugar Bag = $1.00
1 Cinnamon jar = $1.00
Total: $33.25
Cold Cereal & Fruit – 24 servings
2 boxes Breakfast Cereal = $6.00
1 (28 oz.) LDS Non-fat Dry Milk pouch = $4.00
12 cans Peaches or Pears = $9.00
Total: $19.00
Pancakes – 48 servings
1 1/2 (4 lb.) LDS Pancake mix pouches = $6.00
24 Applesauce cups = $7.68
2 (28 oz.) LDS Non-fat Dry Milk pouches = $8.00
2 (48 oz.) Canola Oil bottle = $4.00
1.5 LDS Dried Apple cans = $16.88
Total: $42.56
Waffles – 24 servings
1 (4 lb.) LDS Pancake mix pouch = $4.00
12 (4 oz. ) Applesauce cups = $7.68
2 (48 oz.) Canola Oil bottles $2.00 ea. = $4.00
2 lbs. Dried Strawberries (home dried) = $4.00
1 (48 oz.) Pancake Syrup bottle = $1.35
Total: $21.03
GRAND TOTAL- $115.84
Many of you can’t afford that right now. If so, start with a smaller supply.
Hope this helps you,
Valerie Albrechtsen
The Food Storage Organizer
Reader ideas:
The Food Storage Organizer
Reader ideas:
“I’m getting stocked up on breakfast foods! Just bought lots of peanut butter, some long term storage of cornmeal, butter powder, quinoa, tons of oats because we eat them daily, and the additions we like to add to oatmeal:
- Ground almonds, walnuts, and pecans, ground flax meal and whole flax seed, pumpkin seeds, sunflower seeds, chia seeds, raisins, dried cranberries, and dehydrated apple slices. I think we have about 2 to 3 months of the additions because they are not packed for long term storage and I’m not sure if they could be.
I need to get hulled hemp seeds, more molasses, and maple syrup then we’d be set! Oatmeal doesn’t have to be boring! I make the type called overnight oats, but I eat them right after being made so they still have a little bit of bite to them and they’re not mush like cooked oatmeal can be. I switch up the additions every couple days and add fresh fruit when it’s in season.â€� K. E.