The last few days I’ve been bringing Spring into my house, even though it rained and hailed today. Several times, I’ve visited the Deseret Industries Thrift Store in Centerville and also in Layton on the hunt for a mirror to go over my sofa to bring more light into our family room. But alas I couldn’t find the one I wanted, so I settled for a basic mirror from Home Goods for a decent price of $25.00. However, while at the D.I., I found the following treasures:
![]() |
Two simple scroll-work candle holders for $1.50 each |
![]() |
which are now hanging on the sides of the mirror. |
![]() |
A 6 lb. pound bag of river pebbles for $2.00, |
![]() |
and two 1/2 gallon Ball canning jars for $1.50 each. Isn’t it cool how they reflect on the counter top? |
![]() |
I added some white flowers for this look. |
![]() |
This $1.50 Spring wreath went promptly on the front door. It was in perfect condition. |
![]() |
This broken pot of flowers cost me $1.00. I saved the flowers and tossed the pot. |
![]() |
I added pebbles to this square glass vase, yellow flowers I already had, and the white flowers from the broken pot for this floral arrangement. |
Week #7 Feb. 12 – 18
Here is what we’re working on this week:
Inventory: Beverages. Count any lunch, bottled, or powered shelf-stable drinks including powdered milk.
Emergency Fund: Put aside the amount you decided on. Consider $2.00 per week per family member.
Water Supply: Continue to buy or fill water if needed. Work towards 14 gallons per person.
Food Storage: Oats 2 #10 cans or 5 lbs. per person. Adjust amount for smaller children if you wish. I can my own at the LDS Home Storage Center, but you can also purchase them online at Augason Farms or another food storage company.
Non-Food: 1 Toothbrush per person. (oops! That was last week and toothpaste this week, but do whatever you need. At Dollar Tree they are 2/$1.00.
72-Hour Kit: Add pocket-size scriptures. The Book of Mormon can be found at the LDS Online Store for $4.00.
Auto Kit: Add a copy of the pocket-size Book of Mormon ($4.00) or a regular size copy ($2.50).
Go here for the printable February 2012 Food Storage Shopping list. Work on your food storage one bite at a time.